START      O BLOGU     FRANCJA      JĘZYK FRANCUSKI      NIEZBĘDNIK GRAMATYCZNY      PUK PUK      WWW      KONTAKT

środa, 22 kwietnia 2015

Śniadanie we Francji, czyli powitanie dnia na słodko

Francuzi zaczynają śniadanie (le petit déjeuner) ok. godz. 8-9. We Francji czas od śniadania do obiadu nie jest zbyt długi, bo następny posiłek jest już ok. godziny 12, stąd śniadanie jest symboliczne i ogranicza się do jednej słodkiej przekąski.

Najczęściej jest to kawałek bagietki (une baguette) z masłem (du beurre) i dżemem (de la confiture) albo miodem (du miel) albo nutellą. Francuzi preferują również słynne croissant tzw. rogalik. Chociaż rogalik jest symbolem Francji, wszystko zaczęło się w Austrii. Gdy Austriacy pokonali Turków pod Wiedniem w 1683 r, uczcili ten fakt pieczeniem bułeczek w kształcie półksiężyca (godło Turcji). Popularny rogalik zawędrował do Francji 100 lat później, dzięki austriackiej żonie Ludwika XVI, Marii Antoninie. Inną opcją śniadania na słodko jest bułeczka pain au chocolat, czyli zwijane płaty ciasta, których różne rodzaje nadzienia widoczne po bokach kryją się pod jedną nazwą viennoiseries. 

Na śniadanie w zależności od upodobań Francuzi jedzą też płatki zbożowe (des céréales) z mlekiem na zimno, owoce (des fruits) lub jogurt (un yaourt). A czego nie jedzą? Serów, jajek i warzyw. Natomiast naleśniki, francuskie tosty, eklerki, tarty to są desery, które serwowane są po obiedzie. Śniadanie bardzo rzadko podaje się na talerzu, raczej na jednorazowych serwetkach, a w domowym zaciszu na obrusie lub bezpośrednio na stole!

Z napojów od rana Francuzi preferują kawę najczęściej z mlekiem (du café au lait) lub pitną czekoladę na gorąco (un bol de chocolat), ale przeważnie jest to po prostu kakao. Ciekawostka - Francuzi piją zarówno kawę jak i czekoladę w szklanych lub porcelanowych miseczkach, takich które są używane do spożywania np. musli! Picie od rana kawy z miseczki ma swoje rytualne zastosowanie. Francuzi maczają w niej croissanta, bagietkę z dżemem lub pain au chocolat. Do tego szklanka soku owocowego naturalnego, najczęściej pomarańczowego (un jus d'orange).


foto: http://lacey-life-and-style.blogspot.com/2011/05/our-trip-to-paris.html


2 komentarze:

  1. Fajnie, że dodałaś na koniec informację o rodzajnikach. Zdecydowanie to pomoże w nauce. Nie wiem dlaczego, ale czytając liczyłam, że Francuzi piją do śniadania herbatę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam, że dla mnie odkrywanie tych różnych zawiłości kulturowych niesie ze sobą sporo uśmiechu :))

    OdpowiedzUsuń