START      O BLOGU     FRANCJA      JĘZYK FRANCUSKI      NIEZBĘDNIK GRAMATYCZNY      PUK PUK      WWW      KONTAKT

piątek, 8 maja 2015

Święta w maju we Francji

We Francji maj jest miesiącem obfitym w święta, a część z nich jest nawet wolna od pracy (un jour férié). Są to:
 • 2 święta państwowe (une fête nationale): 
 • 01.05.   Święto Pracy  
 • 08.05.   Dzień Zwycięstwa
 • 2 święta kościelne (une fête religieuse):
 • 14.05.   Wniebowstąpienie Pańskie
 • 24-25.05. Zesłanie Ducha Świętego


1 maja - Święto Pracy (Fête du Travail) i Święto Konwalii (Fête du Muguet)

Jest to dzień wolny od pracy. 1 maja we Francji to zarówno Święto Pracy, które zostało ustanowione w 1941 roku, jak i Święto Konwalii. Tego dnia Francuzi oferują sobie konwalie, ponieważ wierzą, że kwiaty te przynoszą szczęście.

8 maja - Dzień Zwycięstwa

Jest to dzień wolny od pracy od 1953 roku z małą przerwą, bo w 1975 prezydent Giscard d'Estaing anulował obchody w imię zbliżenia francusko-niemieckiego. W 1981 roku jednak prezydent Mitterand przywrócił obchody.

Dzień upamiętniający bezwarunkową kapitulację faszystowskich Niemiec w 1945. W całej Francji odbywają się oficjalne ceremonie upamiętniające zwycięstwo Aliantów i zakończenie II wojny światowej. Tego dnia w prawie każdej francuskiej miejscowości składane są wieńce u stóp tak zwanego Monument aux Morts, czyli Pomnika Poległych z nazwiskami poległych w obu wojnach światowych i w innych konfliktach zbrojnych. Na takim pomniku widnieją nazwiska poległych, którzy w danej miejscowości mieszkali.

9 maja - Dzień Europy

Niestety nie jest to dzień wolny od pracy. Obchodzony jest w całej Unii Europejskiej. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia w Paryżu w 1950 roku przez ówczesnego Ministra Spraw Zagranicznych Francji, Roberta Schumana deklaracji, która zapowiadała utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, uważana za pierwszy etap późniejszej Unii Europejskiej.

10 maja - Dzień upamiętniający zniesienie niewolnictwa we Francji kontynentalnej

Niestety to też nie jest dzień wolny od pracy. Ustanowiony w 2001 r, przez prezydenta Jacquesa Chiraca. Tego dnia oddaje się hołd bezimiennym ofiarom francuskiego niewolnictwa, które zostało zniesione w 1848 roku.

11-17 maja - Święto Chleba

Organizowane już od 20 lat w całej Francji. Zaczyna się w połowie maja i trwa kilka dni. Z tej okazji w całym kraju organizowane są warsztaty, pokazy i degustacje najlepszych francuskich wypieków. Każdego dnia wyłoniony zostaje jeden piekarz, ten, którego chleb zostanie najwyżej doceniony przez komisję.

14 maja - Ascension (Wniebowstąpienie Pańskie)

Jest to dzień wolny od pracy. Chrześcijańskie święto ruchome, obchodzone zawsze w czwartek w 40 dni po Niedzieli Wielkanocnej. Pozostało dniem wolnym pomimo zniesienia konkordatu w 1905. Tego dnia wielu Francuzów bierze sobie wolny piątek i wyjeżdża gdzieś na długi, bo aż 4-dniowy weekend.

16 maja - Noc Muzeów

Tego wieczoru do późnej nocy wiele muzeów otwiera swoje wystawy bez opłat!. Dodatkowo francuskie muzea organizują spotkania i wizyty specjalne w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

24-25 maja - Pantecôte (Zesłanie Ducha Świętego / Zielone Świątki)

Poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. Jest to chrześcijańskie święto ruchome wypadające zawsze w 50 dni, licząc od Niedzieli Wielkanocnej.

29 maja - Święto Sąsiadów

Nie jest to dzień wolny, a przypada na ostatni piątek maja. Jego celem jest zmniejszenie anonimowości wśród sąsiadów. Tego popołudnia / wieczora sąsiedzi spotykają się w wyznaczonym miejscu i organizują wspólny piknik / grill party. Święto Sąsiadów powstało w 1999 r., a jego inicjatorem był Anatase Périfan, zastępca mera w XVII dzielnicy Paryża.

31 maja - Fête des Mères (Święto Mamy)

W przeciwieństwie do Polski, we Fracji Święto Mamy jest ruchome i obchodzone jest w ostatnią niedzielę maja. Gdyby Pantecôte (Zesłanie Ducha Świętego / Zielone Świątki) wypadło w ostatnią niedziele maja, wówczas oficjalnie Dzień Mamy jest obchodzony w pierwszą niedziele czerwca.

1 komentarz:

 1. Jak widac majowe swietowanie we Francji inspiruje wiele osob do wpisow:)

  Polecam wiec tez moje kalendarium z poczatku maja : http://notatkiniki.blogspot.be/2015/05/francja-majowe-kalendarium.html
  Kalendarium przygotowalam juz w kwietniu na potrzeby "swiatowego" Kalendarium klubu Polki na Obczyznie, ale publikacja miala opoznienie, wiec opublikowalam swoja "francuska" czesc jako kalendarium na moim blogu.
  (Link do kalendarium swiatowego tu : http://klubpolek.pl/?p=1753 )

  Polecam rowniez wpis u Justyny na podobny temat.
  http://francuski-przez-skype.blogspot.be/2015/05/wyjatkowo-cudny-maj.html

  OdpowiedzUsuń