START      O BLOGU     FRANCJA      JĘZYK FRANCUSKI      NIEZBĘDNIK GRAMATYCZNY      PUK PUK      WWW      KONTAKT

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Paryż / Paris prawy brzeg Sekwany

Zamieszczam gotowy plan trasy, jaki można odbyć spacerem po prawym brzegu Sekwany, zwiedzając znaczną część atrakcji turystycznych Paryża i podziwiając architekturę tego miasta.


Most Zakochanych - Pont des Arts 

źródło: notatkiniki.blogspot.com
Most Zakochanych, czyli Pont des Arts (nie)stety w czerwcu tego roku został pozbawiony słynnych kłódek, które były tu wieszane przez zakochane pary jako symbol swojej miłości. Kilka kłódek pozostało już tylko na nabrzeżu. O zmianach w konstrukcji mostu pisałam tutaj. Most przeznaczony jest tylko dla ruchu pieszego i łączy Institut de France z Luwrem. Warto zahaczyć o to miejsce, bo stanowi piękny punkt widokowy i jest pierwszym mostem, z którego widać całą wyspę Île de la Cité - umowny początek opisanej trasy.

Pałac Luwr - Palais du Louvre i Piramida Luwru

źródło: paris-valeriapuyo.blogspot.com
Jest to dawny pałac królewski w Paryżu, a obecnie muzeum sztuki. U schyłku XII wieku, król Filip II August wzniósł w tym miejscu zamek warowny. Kolejni królowie zmieniali jego funkcje, rozbudowywali i zmieniali jego wygląd idąc z duchem czasu. W drugiej połowie XIV wieku Karol V Mądry uczynił z zamku rezydencję królewską. W XVI wieku Franciszek I zamienił tę budowlę w monumentalny renesansowy pałac. W 1672, Ludwik XIV przeprowadził się do Wersalu, natomiast w Luwrze zostawił bogatą kolekcję dzieł sztuki antycznej. Podczas Rewolucji Francuskiej Zgromadzenie Narodowe wydało dekret o zamienieniu pałacu na muzeum. Pomysłodawcą powstania szklanej piramidy stojącej przed muzeum był prezydent Francji François Mitterrand. Projekt konstrukcji wykonał Ieoh Ming Pei. Piramida ma 20,6 m wysokości, a bok podstawy osiąga 35 m. W piramidzie znajduje się 603 szklanych tafli w kształcie rombu i 70 tafli w kształcie trójkąta, w sumie 673 elementów. Miejsce pod piramidą to główny hall wejściowy do muzeum, z którego prowadzą trzy podziemne ścieżki do poszczególnych skrzydeł pałacu, a półpiętro każdej z nich zadaszone jest dodatkową małą piramidką. Podziwiamy kompleks budynków z zewnątrz, zostawiając zwiedzanie na dzień, w którym wykorzystamy karty ze zniżką. Muzeum jest zamknięte we wtorki. Oficjalna strona www.louvre.fr


Place du Carrousel i Łuk Triumfalny Arc de Triomphe du Carrousel

źródło: somepartfrommyart.blogspot.com
Łuk został zaprojektowany na zlecenie cesarza Napoleona przez Charlesa Perciera i Pierre'a Fontaine'a. Wzorowany był na łuku Konstantyna w Rzymie. Upamiętnia on wojskowe i dyplomatyczne zwycięstwa Napoleona, m.in. bitwę pod Austerlitz, poddanie Ulm, pokój w Preszburgu i traktaty tylżyckie. Budowę przeprowadzono w latach 1806-1808. Początkowo na szczycie łuku były ustawione cztery konie z fasady weneckiej bazyliki świętego Marka, ale zostały zwrócone Wenecji w 1815 roku i zastąpione przez kwadrygę zaprojektowaną przez François Bosio. Po obu stronach kwadrygi stoją rzeźby zwycięstwa.


Ogrody Tuileres - Jardin des Tuileries

źródło: szafasztywniary.blogspot.com
Do czasów słynnej Komuny Paryskiej w 1871 roku stał tam ogromny pałac renesansowo-barokowy, paryska rezydencja władców Francji. Tu warto zatrzymać się, posiedzieć i zrelaksować się przed dalszym zwiedzaniem Paryża.
Orangerie - Musée de l’Orangerie

Jedno z dwóch paryskich muzeów impresjonistów i postimpresjonistów. Tutaj zebrane są dzieła m.in. Moneta, Cézanne’a, Matisse’a, Picassa, Renoir’a, Modigliani’ego i Gauguin’a. Drugie muzeum to Musée d’Orsay, które znajduje się niedaleko po przeciwnej stronie Sekwany. Muzeum jest zamknięte we wtorki! Z kartą Paris Museum Pass wstęp bezpłatny! Oficjalna strona www.musee-orangerie.fr


Plac Zgody - Place de la Concorde

źródło: reflektorbossa.pl
Znajduje się między Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuilerie. Plac zbudowano w latach 1755-1775 według projektu Jacques'a Ange Gabriel'a. Na jego środku ustawiono pomnik Ludwika XV, a sam plac otrzymał jego imię. W czasach Rewolucji Francuskiej usunięto pomnik króla, a na placu ustawiono gillotynę, która obecnie stoi przy wejściu do Ogrodów Tuileries. W 1793 roku ścięto na placu króla Ludwika XVI oraz królową Marię Antoninę. Plac obecną nazwę otrzymał po Rewolucji. Teraz na środki placu znajduje się egipski obelisk podarowany w 1831 roku przez kedywa (wicekróla) Egiptu - Muhammada Alego, który ma już ponad 3300 lat i pochodzi ze świątyni w Luksorze. Na placu znajdują się również dwie duże fontanny ozdobione rzeźbami z brązu: Fontanna Rzek i Fontanna Mórz pochodzące z okresu przebudowy placu w latach 30. XIX wieku. W narożnikach placu stoi 8 kobiecych posągów będących symbolami głównych miast Francji. Przy bramie od strony placu de la Concorde znajdują się dwa konne pomniki, po lewej Mercury, po prawej Sława.


Diabelski Młyn - Grande Roue

źródło: zlotupszczolki.blogspot.com
Przejazd diabelskim młynem to niezwykłe przeżycie, polecana dla osób lubiących adrenalinę i mocne wrażenia. Jednocześnie jest to drugi punkt widokowy na panoramę miasta podczas trasy wycieczki. 65 metrów wysokości, 42 kabiny. Pierwotny jego projekt został zatwierdzony na początku lat 90. przez ówczesnego mera Paryża Jacques’a Chiraca. Za przykładem Paryża poszło ponad 100 miast, które również zainstalowały u siebie diabelskie młyny, z czego 80 na stałe.


Mały Pałac - Petit Palais

źródło: somepartfrommyart.blogspot.com
Jest to muzeum zbudowane na wystawę światową jaka się odbywała w Paryżu w 1900 roku. Budynek pod względem konstrukcyjnym przypomina Grand Palais. Posiada liczne kolumny na fasadzie, a dach budynku stanowi duża kopuła, która kształtem przypomina kopułę znajdującą się na kościele Les Invalides. Na tyłach budynku znajdują się ogrody. Obok Petit Palais stoi pomnik Churchila. Oficjalna strona  www.petitpalais.paris.fr
Wielki Pałac - Grand Palais

źródło: somepartfrommyart.blogspot.com
Jest to duża, przeszklona hala wystawowa zbudowana w tym samym czasie co Mały Pałac - Petit Palais i Most Aleksandra III na wystawę światową, która odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Zewnętrzna część Grand Palais została zaprojektowana w stylu secesyjnym i uzupełniona klasycznymi fasadami. Grand Palais jest zamknięty we wtorki! Oficjalna strona  www.grandpalais.frMost Aleksandra III - Pont Alexandre III

żródło: migotka-pocztowa.blogspot.com
Most ten został wybudowany w latach 1896-1900, a ukończony na otwarcie Wystawy Światowej. Został nazwany na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Aleksandra III Romanowa, którego syn i następca, Mikołaj II, położył kamień węgielny pod budowę (w październiku 1896). Most nawiązuje do przymierza rosyjsko-francuskiego zawartego w roku 1892. Na moście umieszczone są godła Francji i Imperium Rosyjskiego oraz personifikacje Sekwany i Newy. Most zaprojektowali inżynierowie Jean Résal i Amédée d'Alby oraz architekci Cassien-Bernard i Gaston Cousin. Jest to najpiękniejszy i najbardziej charakterystyczny most w Paryżu, który był bohaterem niejednej sesji zdjęciowej mody, reklam i filmów. W oddali widoczny jest Pałac Les Invalides. Więcej zdjęć detali tutaj.

Place du Trocadero 


źródło: www.skyscrapercity.com
Place duTrocadero to teren, który znajduje się na wzgórzu Chaillot. Miesjce to zostało zabudowane z powodu Wystawy Światowej, która miała miejsce w 1867 roku. Palais de Chaillot to pierwszy budynek, który powstał w tym miejscu. Później został przebudowany. Charakteryzuje się dwoma skrzydłami tworzącymi łuk połączonymi tarasem pomiędzy, którymi znajduje się basen z największą i jedną z najpiękniejszych fontann w  Paryżu. Wszystko otoczone jest parkiem. W pałacu znajduje się teatr oraz trzy muzea:

 • Musee national de la Marine o historii francuskiej żeglugi morskiej, 
 • Cite de l'Architecture et du Patrimoine - Centrum Architektury i Dziedzictwa,  
 • Musee de l'Homme - Muzeum Człowieka

Naprzeciwko pałacu po drugiej stronie Sekwany stoi Wieża Eiffla, którą można podziwiać spacerując po ogrodach i placu Trocadero. Z placu rozpościera się piękny widok na najsłynniejszą budowlę Paryża - wieżę Eiffla oraz Ogrody Trocadéro.


Ogrody Trocadéro - Jardins du Trocadéro

źródło: zienkiewicz.wm.pl
Rozciągają się na przestrzeni 10 hektarów. Powstały z myślą o Międzynarodowej Wystawie dedykowanej Sztuce  i technologii w Życiu Codziennym, która odbyła się w 1937 roku. Kierując się w stronę wieży miniemy Plac Warszawski - Place de Varsovie. Znajduje się pomiędzy placem du Trocadero i Wieżą Eiffla, do której prowadzi most Pont d'lena (zdjęcia mostu). Swoją nazwę otrzymał w 1928 roku. Przez plac przebiega Avenue de New York.

8 komentarzy:

 1. To ja rozumiem, profesjonalnie przygotowana trasa! Na pewno z niej skorzystam jeśli wreszcie wybiorę się do Paryża. Poproszę jeszcze o kapownik na takie miejsca, gdzie turyści z przewodnikiem w ręce nie docierają, a warto je zobaczyć. Takie lubię najbardziej:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. postaram się w najbliższym czasie uzupełnić trasę o takie miejsca :) cieszę się, że trasa została odebrana pozytywnie :)

   Usuń
 2. Oj oj!! Jak mi się zachciało Paryża!

  OdpowiedzUsuń
 3. Te trasę polecałabym rozłożyć na dwie czesci , żeby nie biec z wywieszonym językiem. Albo pokonać ja na rowerze. A jesli macie czas, to warto do każdego miejsca pójść osobno, zostać godzinę czy dwie i poobserwowac toczące sie życie. No ale wtedy to juz cały tydzień by nie wystarczył :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie tak jak mówisz Nika :)

   Paryż jest "przeładowany" atrakcjami, inni nazywają to przytłoczeniem, ale przy ładnej pogodzie zawsze można pospacerować i podziwiać architekturę tych obiektów z zewnątrz, jeśli przyjechało się do Paryża tylko na kilka dni i ewentualnie wybrać 2-3 obiekty do zwiedzania od środka :)

   Usuń
  2. SKRÓCIŁAM TRASE 1 i 2 i wyszła z tego całkiem przyjemna trasa nr 3 :)

   Usuń