START      O BLOGU     FRANCJA      JĘZYK FRANCUSKI      NIEZBĘDNIK GRAMATYCZNY      PUK PUK      WWW      KONTAKT

środa, 17 czerwca 2015

Paryż / Paris lewy brzeg Sekwany

Poprzednio opisałam trasę wzdłuż prawego brzegu Sekwany, dzisiaj opiszę trasę z atrakcjami turystycznymi ulokowanymi po lewej stronie rzeki. Zwiedzanie tej trasy najlepiej uwzględnić z kartą PARIS MUSEUM PASS na bezpłatne wejścia, co więcej - nie trzeba czekać w długich kolejkach! Naprawdę warto! Poniższą trasę można dowolnie modyfikować, w zależności od tego, jakie muzeum / galeria nas interesuje lub jaka tematyka jest nam bliższa. Można też przez mosty przejść na drugą stronę rzeki i zwiedzić muzea i galerie, które oglądaliśmy z zewnątrz z trasy nr 1.


PARIS MUSEUM PASS 

Karta najlepsza jest dla osób, które planują zwiedzanie na pieszo bez nadmiernej pomocy środków komunikacji miejskiej lub własnym autem, ponieważ karta obejmuje tylko bezpłatne wejścia do obiektów turystycznych, nie uwzględniając zniżek na transport miejski. Istnieje możliwość wykupienia karty do zwiedzania obiektów przez 2, 4 lub 6 dni. Karta umożliwia wejście do zabytków i muzeów w Paryżu oraz okolic miasta, w tym również do Wersalu! Karta ta pozwala na zwiedzanie tylko ekspozycji stałych, nie uwzględnia wystaw czasowych oraz wizyt z przewodnikiem. Posiadacz karty nie traci czasu na stanie w długich kolejkach do kasy, więc oszczędza nie tylko pieniądze, ale i czas! Ważność karty liczy się od pierwszego dnia jej użycia, a nie zakupu. Lista obiektów do zwiedzania bezpłatnie z kartą PARIS MUZEUM PASS znajduje się na stronie:  www.parismuseumpass.com


Wieża Eiffla - La Tour Eiffel

źródło: koffer-in-berlin.blogspot.com
Zajmuje obszar kwadratu o boku 125 m. Na wysokościach 57 m, 115 m i 275 m znajdują się tarasy widokowe. Na sam szczyt wieży prowadzi 1665 stopni. „Żelazna dama” została zbudowana specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała symbolizować ówczesną potęgę gospodarczą i naukowo-techniczną Francji, poziom wiedzy inżynierskiej oraz możliwości techniczne epoki. Planowano po 20 latach rozebrać konstrukcję, ale jej projektant Gustaw Eiffel, postarał się o przedłużenie jej egzystencji, przekazując ją na cele naukowe. W tym celu na wieży zostało założone laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Przed odstąpieniem od jej demontażu uratowały ją udane eksperymenty z umieszczonym na szczycie telegrafem bez drutu. Podczas I wojny światowej stała się obiektem militarnym – łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami. Była to totalna rewolucja, bo do tego okresu do łączności używano tylko gołębi pocztowych.

Zwiedzanie wieży najlepiej zacząć od samego rana na jej otwarcie, ponieważ później można stać w godzinnej kolejce! Wjazd windą zawsze przebiega w ten sposób, że najpierw wjeżdża się na 2 piętro, a następnie na nim odbywa się przesiadka do drugiego wagonika windy. W praktyce wygląda to tak: żeby wjechać na wieżę trzeba najpierw stać w długiej kolejce po bilet ok. 30 min., wtedy też sprawdzane są torby zwiedzających, następnie z biletem trzeba pójść do konkretnego wejścia. W tym miejscu również jest kolejka i ponowna procedura sprawdzania toreb - są tam bramki, tak jak na lotnisku. Winda nie wjeżdża na samą górę, wiec po wyjściu z niej, czeka się znowu w kolejce na przejście do drugiej windy. Później są kolejki, żeby zjechać w dół. Najlepiej zarezerwować ok. 3 godzin na zwiedzanie wieży. Wstęp na wieżę nie jest objęty systemem zniżek karty Paris Museum Pass. Z wieży rozpościera się widok z jednej strony na Pola Marsowe - Champ-de-Mars, a z drugiej na Plac Trocadéro. Oficjalna strona www.toureiffel.paris


Pola Marsowe - Champ-de-Mars

źródło: margo-mepasje.blogspot.com
Widok na na Pola Marsowe - następny etap wycieczki oraz w oddali widoczna wieża Montparnasse - konkurencja widokowa dla wieży Eiffla :) Pola Marsowe to rozległy park, znajdujący się tuż przy Wieży Eiffla. Nazwa pochodzi od rzymskich Pól Marsowych, na których zarówno w Rzymie, jak i w Paryżu odbywały się ćwiczenia wojskowe. Pole Marsowe zostało przeznaczone do tych ćwiczeń w 1751 r., gdy Ludwik XV utworzył Szkołę Militarną dla ludzi z biednej szlachty. W przypadku wejścia na wieżę Eiffla schodami - ten park to obowiązkowy punkt jako miejsce na dłuższy odpoczynek ;)
Muzeum i Ogród wertykalny (2 w 1) - Musée du Quai Branly

źródło: ewa-naprzeciwszczciu.blogspot.com
Dalej kierujemy się trasą wzdłuż Sekwany, aby zahaczyć o niezwykłe muzeum, bo już na zewnątrz sprawiające niesamowite wrażenie, które mieści się na rue Quai Branly 37. Zostało otwarte w 2006 roku z inicjatywy prezydenta Francji Jacques'a Chiraca. Uwagę przykuwa już sama elewacja budynku. Z zewnątrz mury Muzeum Quai Branly są ozdobione żywymi roślinami, które zasadzono w skrzynkach przytwierdzonych do elewacji. Jest to jeden z najważniejszych ogrodów wertykalnych. Jego projektantem jest Patric Blanc, prekursor zakładania ogrodów pionowych. Muzeum od śodka to gratka dla wszystkich zainteresowanych sztuką pozaeuropejską, podróżowaniem i odkrywaniem innych kultur. Muzeum prezentujące sztukę kultur Azji, Afryki, obu Ameryk i Oceanii. Ekspozycje kontynentów podzielone są na mniejsze ekspozycje dzieł sztuki pochodzących z poszczególnych państw, narodów i plemion. W pomieszczeniu zwanym Wieżą Muzyki można zobaczyć również instrumenty muzyczne z całego świata. Dzięki karcie Paris Museum Pass wstęp jest bezpłatny. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki! Oficjalna strona www.quaibranly.fr


Deptak nad Sekwaną - Les Berges de Seine 

źródło: hisaux.blogspot.com
To coś więcej niż brzeg Sekwany :) Jest to przestrzeń publiczna o długości 2,3 km, która ciągnie się od mostu Pont de l’Alma do Muzeum d’Orsay. W ciepłych miesiącach to miejsce tętni życiem, dzięki organizowanym tu różnym bezpłatnym zajęciom sportowym oraz warsztatom. Jest również wiele atrakcji dla dzieci jak np. gry planszowe. Jest też ściana wspinaczkowa. Dla osób chcących odpocząć przeznaczonych jest wiele miejsc, aby można było spokojnie usiąść lub nawet położyć się i podziwiać panoramę Sekwany. Wielką popularnością cieszą się przeszklone kontenery zwane „ZZZ”, które można bezpłatnie wynająć na 90 minut. Pod tym linkiem znajdują się zdjęcia kontenerów. Tyle atrakcji i to wszystko za darmo :) Tu można zregenerować siły przed pokonaniem dalszej części trasy wycieczki.

Kompleks Les Invalides

źródło: meganalford.wordpress.com
Na wprost bajecznego mostu Aleksandra III znajduje się jeszcze bardziej bajeczny dawny kompleks wojskowy  Les Invalides, na który składa się: Pałac Inwalidów - Hôtel des Invalides, wybudowany według projektu Libéral'a Bruant'a w stylu klasycystycznym, w 1676 r. Kościół Dôme des Invalides z przepiękną złotą kopułą oraz ogromny ogród. Les Invalides został wybudowany z inicjatywy Ludwika XIV. Pełnił funkcję szpitala i pensjonatu dla inwalidów. W swoich salach mógł pomieścić około cztery tysiące chorych i rannych. Kościół odznacza się widoczną z daleka złotą kopułą - jego iglica wznosi się na 105 metrów. Budowla została wzniesiona przez Jules'a Hardouin-Mansarta i trwała od 1677do 1706 roku. Pierwotnym celem obiektu, przeznaczonego do wyłącznego użytku króla, miało być miejsce spoczynku rodziny królewskiej. Plany jednak zmieniono po śmierci Ludwika XIV. W 1840 r. na prośbę króla Ludwika Filipa do Paryża sprowadzono szczątki Napoleona Bonaparte z Wyspy Św. Heleny. Obecnie w kościele znajduje się krypta z grobem Napoleona Bonaparte. Militarne osiągnięcia Napoleona są przedstawione w postaci Zwycięstw otaczających kryptę, których nazwy są wygrawerowane w marmurowej podłodze – Austerlitz, Jena, Marengo i inne. Jego osiągnięcia dla państwa są wyrzeźbione na niższym reliefie dłuta Simarta, który ozdabiał ściany krypty (pacyfikacja kraju, scentralizowanie administracji i itd.). Pod posągiem Napoleona znajdują się zwłoki jego syna L'Aiglona, zwanego później Napoleonem II. W Pałacu Inwalidów znajduje się kilka ciekawych muzeów - m.in. Muzeum Armii - Musée de l'Armée. Gratka dla fanów militariów. Z kartą Paris Museum Pass wstęp darmowy. 


Muzeum Rodina - Musée Rodin

źródło: mybluebicycle.blogspot.com
Jest to muzeum sztuk pięknych, które znajduje się zaraz przy kompleksie Les Invalides przy rue de Varenne 79. Na muzeum składa się zbiór rzeźb Auguste’a Rodina oraz obrazy z jego kolekcji. Oficjalna strona
 www.musee-rodin.fr

Wracamy nad rzekę. Po zwiedzaniu warto zatrzymać się w ogrodzie i chwilę odpocząć podziwiając panoramę miasta nad Sekwaną.


Muzeum Orsay - Musée d'Orsay

źródło: paryzewo.blogspot.com
Muzeum słynie z dzieł francuskich impresjonistów i postimpresjonistów, głównie z lat 1848-1918. Znajduje się w przebudowanym starym paryskim dworcu, którego inauguracja odbyła się 14 lipca 1900 roku, podczas wystawy światowej. Przez następnych 39 lat budynek pełnił rolę dworca kolejowego, jednak z powodu elektryfikacji kolei długość pociągów znacznie się zwiększyła i nie mieściły się one już na dworcu d'Orsay. Od tego czasu znajdował różne przeznaczenia jako dom aukcyjny, teatr, a dopiero od 1986 roku służy jako muzeum. W środku znajdują się dwa ogromne zegary - jeden znajduje się w głównym holu, drugi w kawiarni. Muzeum jest zamknięte w poniedziałki! Z kartą Paris Museum Pass wstęp jest darmowy. Oficjalna strona www.musee-orsay.fr

2 komentarze:

  1. Nie myślałaś o napisaniu przewodnika?:) Masz dar, naprawdę, a niektóre przewodniki mogłyby się przy Twoim opisie schować. Bardzo ciekawa ta trasa, chyba nawet bardziej podoba mi się od tej pierwszej. Oj ja bym chyba zrezygnowała z wejścia na Wieżę Eiffla, nie mam cierpliwości do takich kolejek, a co za tym idzie odbiera mi to przyjemność zwiedzania.Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję :) trasę będę w miare upływu czasu modyfikować, w zależności od różnych praktycznych wskazówek, jakie mnie się uda zebrać w przeciągu najbliższego czasu :)

      Usuń