START      O BLOGU     FRANCJA      JĘZYK FRANCUSKI      NIEZBĘDNIK GRAMATYCZNY      PUK PUK      WWW      KONTAKT

czwartek, 13 sierpnia 2015

Blogi do nauki języka francuskiego i ...

szalona popularność portalu Quizlet, czyli o czym jest dzisiejszy wpis ...

ale zacznijmy od początku. Na początku był pomysł nauki języka francuskiego za pomocą niezastąpionego internetu, czyli strony z darmowymi kursami do nauki języka. Po tygodniu buszowania w internecie znalazłam kilka blogów prowadzonych przez lektorów tego języka lub Polaków mieszkających we Francji. W taki sposób nie tylko poznaję tajniki języka francuskiego, ale również czerpię wiedzę na temat zwyczajów Francuzów i kultury francuskiej, a uwierzcie z taką wiedzą dużo łatwiej uczyć się języka! Nie jesteśmy skazani na samą teorię gramatyki, a słownictwo dopasowane do różnych sytuacji jakie panują w danym kraju znacznie ułatwia naukę od strony bardziej praktycznej, potocznej, czyli tej którą używamy, a nie tylko uczymy się "do egzaminów".


Właśnie te blogi, które tak fajnie i bajecznie opisują Francję spowodowały, że pokochałam nie tylko język (olala czy ja to napisałam? :) ale również Francję.

Na początku był chaos. Wielki chaos. Szukanie materiałów do nauki i retoryczne pytanie - od czego zacząć naukę? W ten oto sposób z czasem polubiłam kilka blogów, które po jakimś czasie stały się moim stałym źródłem do nauki. Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam swoją subiektywną listę. Zaznaczam, że są to blogi prowadzone przez lektorów, nauczycieli języka francuskiego. Dzięki nim mam pewność, że materiał zamieszczony na stronie nie zawiera żadnych błędów, co zdarza się niestety na blogach osób, które ucząc się tego języka, jednocześnie prowadzą blog o języku francuskim.

Mój numer 1

Zdecydowanie od samego początku mojej przygody z tym językiem jest to blog wszystko-co-francuskie.blogspot.com pisany przez Patrycję, miłośniczkę języka francuskiego, która uwielbia zagłębiać się zwłaszcza w tajemnice francuskiej gramatyki :) Przeważa tematyka gramatyczna, ale również autorka bloga pisze sporo o Francji i Francuzach. Przesłodka grafika, która towarzyszy wpisom jeszcze bardziej zatrzymuje mnie przy tym blogu :) Blog zdecydowanie dla osób chcących w łatwy i prosty sposób nauczyć się podstaw tego języka. Patrycja oprócz bloga, również na swoim koncie na Facebooku stara się jak najczęściej na bieżąco publikować różne wpisy związane ze słownictwem (przeważnie z okazji jakiegoś francuskiego święta) a regularnie co czwartek zamieszcza cykl JAKA JEST RÓŻNICA ?  Jednocześnie Patrycja udowadnia, że można fajnie uzupełnić blog o konto na FB. Obecnie wpisy na blogu pojawiają się dość rzadko, są jednak one bardzo starannie przygotowane wraz z autorską przesłodką grafiką, ale konto na FB rekompensuje duże odstępy czasowe we wpisach na Jej blogu.


Mój numer 2

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim prowadzony przez Justynę, lektorkę języka francuskiego. Gdybym była na wyższym poziomie ten blog byłby numerem 1, ale tu królują idiomy i różne inne zwroty, które wymagają już podstawowej wiedzy gramatycznej. Na blogu nie ma opisu zagadnień gramatycznych (a jeśli są to pojawiają się bardzo rzadko), przeważają wpisy ze słownictwem w obrębie danego tematu, czyli coś co uwielbiam. Bardzo ciekawie pisane artykuły urozmaicają naukę tych słówek. Justyna potrafi wpleść fajną historyjkę w słownictwo, dzięki czemu dużo łatwiej zapamiętać słowa i zwroty :) Od jakiegoś czasu słówka można powtarzać również na platformie www.quizlet.com, gdzie Justyna założyła profil i umieszcza tam słówka i zwroty jakie pojawiły się u niej na blogu. O tym jak działa ta platforma i jak dołączyć do profilu Justyny można przeczytać na Jej blogu we wpisie  Quizlet (nauka słówek) - instrukcja obsługi. Zapraszam do Jej klasy :) Justyna prowadzi również drugiego bloga francuski-w-praktyce.blogspot.fr, gdzie zamieszcza różne materiały do nauki.


Mój numer 3

Blog Uli francais-mon-amour.eu również nauczycielki języka francuskiego to dossier różnych ćwiczeń w obrębie jednego tematu lub zagadnienia gramatycznego - czyli bardzo praktyczne podejście do nauki. A co czwartek (chociaż nie zawsze;) Ula zamieszcza na blogu cykl z idiomami w obrębie jednego tematu "Czwartkowe idiomy". Z tego co przewinęło mi się w komentarzach Ula również na portalu quizlet.com będzie umieszczała słownictwo, które publikuje we wpisach na swoim blogu. Obecnie można już korzystać ze słówek na portalu Quizlet przygotowanych przez Ulę. Wystarczy zapisać się do klasy Francais-mon-amour. 


Mój numer 4

Kasia autorka bloga www.bretonissime.com jako jedyna z blogów o Francji publikuje wpisy w dwóch językach: po polsku i francusku, dzięki temu można wyłapać wiele słownictwa i zwrotów tych używanych na co dzień. Autorka bloga również jest lektorką, więc bez obaw blog prowadzony jest bezbłędnie ;) dodatkowo urozmaicony pięknymi zdjęciami przedstawiającymi widoki Bretanii, bo głównie o tym regionie Francji pisze autorka bloga. Blogi powyżej prowadzone są przez lektorki języka francuskiego, które swoje lekcje opierają o naukę przez skype, więc jeśli ktoś z Was ma ochotę rozpocząć lub kontynuować naukę bez wychodzenia z domu odsyłam do blogów :) Są blogi typowo o języku francuskim jak powyżej oraz blogi o Francji i życiu na emigracji prowadzone przez Polki, które przeprowadziły się do tego kraju, przeważnie dlatego, że mają męża Francuza :) Na kilku takich blogach jest również sporo informacji językowych.

Mój numer 5

Np. na blogu Madou znajduje się cykl "Słówko na niedzielę", gdzie jest dużo słownictwa zebranego według określonego tematu. Autorka bloga na końcu takiego wpisu zamieszcza plik w formacie pdf, będący spisem wszystkich słówek i zwrotów z danego tematu, który można wydrukować. Uwaga! I tu wyjaśniam drugą część wpisu - po tym jak Justyna wyznaczyła szlaki na portalu quizlet.com, większość słownictwa na różnych blogach można mieć w jednym miejscu, bo większość blogerek założyła swoje klasy na tym portalu :) Klasy Madou szukajcie pod nazwą Słówko na niedzielę (j. francuski).

Mój numer 6

Podobną inicjatywę od jakiegoś czasu również prowadzi Iza, która poszła o krok dalej i oprócz pliku do wydrukowania zamieszcza również ćwiczenia!, które sama opracowuje, tak abyśmy mogli bez problemu powtórzyć sobie materiał w sposób praktyczny, a nie tylko typu fiszki :) Wszystko to znajdziemy w cyklu "Sobotnia porcja słówek" . A klasy Izy na portalu quizlet.com szukajcie pod nazwą Sobotnia Porcja Słówek.


Mój numer 7

Jeszcze wspomnę o jednym blogu, który na początku mojej przygody z francuskim był jeszcze o życiu we Francji, teraz zszedł na inne tory tematyczne. Zagłębiając się w archiwum bloga Uli można znaleźć bardzo ciekawe informacje o Francji, Francuzach oraz bardzo popularne wyrażenia w komunikacji na co dzień. Do tego przesłodkie ilustracje, które uzupełniają wpisy :)


Zaznaczam, że są to blogi, które poznałam na początku mojej przygody z językiem francuskim w marcu tego roku. Teraz znam ich znacznie więcej, więc za jakiś czas spodziewajcie się kolejnego wpisu :)

W nauce języków obcych teoria jest bardzo ważna, ale dopiero ćwiczenia uświadamiają nam czy rozumiemy dane zagadnienie czy nie. Poniżej podaję listę blogów, które są źródłem ćwiczeń i słownictwa na różnych poziomach zaawansowania języka francuskiego, ale przeważają te dla początkujących. Ćwiczenia i słownictwo poukładaną są tematycznie prawie na każdym blogu, więc można bez problemu odszukać to co nas akurat w danym momencie interesuje bez szukania w archiwum.

+ kilka blogów zebranych w tym spisie:Życzę miłej i owocnej nauki :)

Bonne chance !


9 komentarzy:

 1. Dziękuję za miłe słowa :) cykli jest więcej, ale rzeczywiście nie pojawiają się regularnie co tydzień ;) Poniedziałkowa gramatyka (wpisy typowo teoretyczne, ale i z ćwiczeniami), Wtorkowe linkowanie (podrzucam ciekawe artykuły, blogi, narzędzia online), Czwartkowe idiomy (wyrażenia wokół jakiegoś tematu), Piątkowe słownictwo (słówka, najczęściej też związane z jakimś konkretnym tematem), Kulturalna niedziela (recenzje filmów, książek, itp.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ula wszystko co opisałam w tym wpisie było o mojej nauce i czerpaniu materiałów z Waszych blogów, więc nie zagłębiałam się w opis każdego bloga, tylko skupiałam się na aspekcie nauki języka francuskiego :) o Francji, Francuzach i wszystkim co jest związane z Francją kieruje na Blogową mapę Francji :)) Wszystkie Twoje cotygodniowe cykle są mi bardzo dobrze znane, ale w tym wpisie chciałam podkreślić głównie wpisy o języku francuskim :))

   Usuń
 2. Dziękuję Karolino za polecenie mojego bloga (po raz kolejny) :* i wsparcie naszej akcji kryptonim Quizlet :) Już niedługo powinno się o niej zrobić jeszcze głośniej.
  Widzę, że jest zapotrzebowanie na tematy gramatyczne :) A ja myślałam, że to takie nudne ;)
  Twoja recenzja trafiła na mój blog, do zacnej loży pochlebców - zakładka "opinie o blogu" :) Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :) zapotrzebowanie na gramatyke to jak cukierek po diecie, niby można bez tego żyć, ale jednak odczuwamy jego brak ;)

   Usuń
 3. Jeszcze nie słyszałam o Quizlet, ale chyba zaraz postaram się zorientować w sytuacji :) Korzystam z Memrise, ciekawa jestem jak ma się jedno do drugiego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Je vous remercie d'ajouter mon site à votre liste de blogs.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć. Uczę się francuskiego przy użyciu https://preply.com/pl/warszawa/korepetycje-z-francuskiego. Chciałbym znaleźć dodatkowe źródła, aby ćwiczyć i poprawiać swoją wiedzę i zacząć naukę nowych języków. Jak możesz mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten język jest najpiękniejszy na świecie, miód dla słuchu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie raz słyszałem, że warto jest się uczyć języka francuskiego, głównie z względu na pracę. Właśnie zamierzam się zapisać na kurs tego języka w moim mieście - https://lincoln.edu.pl/warszawa/jezyk-francuski/. Myślę, że znajomość francuskiego przyda mi się w znalezieniu lepszej pracy.

  OdpowiedzUsuń