START      O BLOGU     FRANCJA      JĘZYK FRANCUSKI      NIEZBĘDNIK GRAMATYCZNY      PUK PUK      WWW      KONTAKT

niedziela, 9 sierpnia 2015

Wymiana językowa

Dla osób uczących się na własną rękę języka obcego może stanowić trudność znalezienie motywacji i zebranie materiałów do nauki, a później systematyczna nauka i dobra organizacja czasu. Dodatkową trudnością może być racjonalne sprawdzanie własnego poziomu wiedzy - nie podchodzimy zbyt obiektywnie do oceny własnych umiejętności - zawsze wydaje nam się, że wiemy więcej niż w rzeczywistości. O ile możemy sprawdzać swoją wiedzę w gramatyce rozwiązując nieskończoną ilość ćwiczeń z kluczem rozwiązań, o tyle sprawdzanie swojej wiedzy z poprawnej wymowy stanowi już nie lada wyczyn w samodzielnej nauce.Do tej pory moja nauka opierała się o wiedzę z blogów lektorów języka francuskiego i blogów prowadzonych przez Polki mieszkające we Francji, którzy na swojej stronie publikują również informacje związane z językiem francuskim oraz ze stron z darmowymi kursami języka francuskiego. O ile wszystko szło dobrze, jeżeli chodzi o samodzielną naukę, to z organizacją czasu było gorzej, z regularną nauką również. Mówienie do samej siebie po francusku było jakąś formą nauki, ale na dłuższą metę nie przynosiło rezultatów. Wtedy postanowiłam pójść o krok dalej. Umieściłam na swoim blogu ogłoszenie z propozycją nauki języka francuskiego w zamian za naukę języka niemieckiego w ramach wymiany językowej i wtedy napisała do mnie Ola (na zdjęciu :)

... z propozycją wzajemnej nauki języka francuskiego. I to było to! Wróciła motywacja, wróciła systematyczność nauki, wróciła organizacja czasu i pojawiła się prawda! Dopiero druga osoba weryfikuje nasz poziom wiedzy (przede wszystkim z wymowy, a o to mi chodziło najbardziej!). Uczymy się już 3 tygodnie. Wymieniamy się materiałami do nauki wg danego tematu. Dzięki bogu! Już nie muszę szukać w internecie informacji i ćwiczeń, aby przygotowywać sobie materiały do nauki, bo połowę z tego mam już opracowane przez Ole - dodatkowy plus - oszczędność czasu, kiedy wszystko dzielimy na pół! Ponadto sprawdzamy swoją wiedzę, sprawdzamy ćwiczenia, a zdrowa rywalizacja między nami dodaje powera do lekcji :) Polecam każdemu taką formę nauki języka obcego!

Namówiłam Olę na prowadzenie bloga! Zapraszam  francuskiprzykawie.blogspot.com :) Mam nadzieję, że z czasem na blogu pojawią się również informacje muzyczne, bo Ola to miłośniczka muzyki francuskiej - dzięki niej poznałam już sporo wykonawców z Francji :)


9 komentarzy:

 1. Z mojego doświadczenia wynika, że raczej mamy tendencje do zaniżania poziomu naszej wiedzy ;)
  Super pomysł na naukę. Dajcie czadu dziewczyny!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że znalazłaś taką osobę i fajnie się razem dogadujecie. Mi samodzielna nauka języków idzie bardzo słabo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda jest taka, że samemu bardzo ciężko uczyć się języka, przede wszystkim brakuje nogi żeby nas kopnęła do wzięcia się do roboty, a druga osoba zawsze tę nogę ma;) A tak poważnie zawsze jest wtedy większa motywacja i kontrola. Fajny pomysł.

  OdpowiedzUsuń